Výjezdy

 

2017

 

 

25.7. 2017 18:00h Technická pomoc, odstranění stromu, strom na drátech, Stanislavice za zbrojnicí

Výjezdu se zúčastnil: Pavel Hála, Lukáš Pinkava, Jiří Kohut ml., Pavla Pinkavová

 

 

8.7. 2017 v 9:00 Celookrskové cvičení ( Výcvik jednotek PO v oblasti zdolávání požáru, záchrany osob a práce na vodě)

V sobotu měla  práci i naše výjezdová jednotka. Jednalo se o celookrskové cvičení za přítomnosti spřátelených sborů z Polska. Byly celkem 4 úseky a jednotlivé jednotky byly rozděleny na určitá stanoviště, kde měli zvládat specifické úkoly. Naše jednotka spolu s jednotkou z Cieszyna Pastwiska, měla stanoviště, kde se seznámila se základy slaňování a práci při zásahu v těžko přístupném terénu - simulovali jsme vynášku na nosítkách člověka spadlého ve srázu.

Cvičení se zúčastnil: Lukáš Pinkava, Michael Plaček, Pavel Andráško, Jiří Kohut ml., Jiří Kohut st.

 

1. a 2.7. Požární hlídka na Zlatém kahanci v Těrlicku

 

19.4. v 11:06 Technická pomoc, odstranění stromu z komunikace, Stanislavice, směr na Albrechtice

- začlo sněžit a těžký mokrý sníh několik větví stromů u cesty polámal a ohl, a tak nebyla komunikace průjezdná, takže se stromy ořezali a uklidila se komunikace, na místo přijela i jednotka HZS MSK Český Těšín

Výjezdu se zúčastnil: MarekPuška, Pavel Hála, Lukáš Pinkava, Jiří Kohut st.

 

2016

 

20.12.2016 v 18:00 hod Účast na požární hlídce na Přátelském utkání hokejových reprezentací do 16 let, Český Těšín Zimní stadion

 

3.11. v 7:57h  Technická pomoc, odstraňování překážek - strom přes cestu, Stanislavice

 

1.10. od 9 h Výcvik jednotek PO v oblasti zdolávání požáru, záchrany osob a práce na vodě

Tento výcvik se pořádal za spolupráce s kolegy z Polska. V 9h se konal sraz v Chotěbuzi, v areálu skladu ochrany obyvatelstva. Naše jednotka společně s jednotkou z Mistřovic a H. Žukova se přesunula na řeku Ropičanka, kde nejprve byla teoreticky vysvětlená práce na vodě, převážně práce s nornými stěnami a poté následovala praktická část, kde si to jednotlivé jednotky vyzkoušeli v praxi. Jiné jednotky byly školeny zase na jiných stanovištích s jinou problematikou. Po ukončení výcviku se všechny jednotky sjeli znovu do areálu. Následovalo vyhodnocení a občerstvení.

Výcviku se zúčastnil: Marek Martynek, Marek Puška, Jiří Kohut ml., Jiří Kohut st., Pavel Hála, Lukáš Pinkava

 
 
2.6. v 10:30 Technická pomoc, odstranění nebezpečných stavů - strom na komunukaci, dráty
Tři stromy spadly na cestu a na dráty těsně za naší zbrojnicí směrem ke Kamionce. Muselo se počkat na energetiky, aby vypli porud, poté se stromy pořezali a uklidili.
Výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Lukáš Pinkava
 
1.6. v 18h Technická pomoc, čerpání vody, zatopený sklep

V horní Suché měl být zatopen sklep rodinného domu, po příjezdu naší jednotky byla voda téměř odčerpána, ale bylo potřeba dostat ze sklepa zbytek  vody  a bordel, který tam po sobě nechala.

Výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Jiří Kohut ml., Jaromír Valica, Pavla Pinkavová, Pavel Hála, Jiří Kohut st.

 

23.2. v 15h Technická pomoc, čerpání vody

Opět a zase čerpání u stadionu Frýdecká v Českém Těšíně (do večerních hodin)

Výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Tomáš Walach

 

12.2. v 14h Technická pomoc, čerpání vody

Znovu vytekla vod u stadionu na Frydecké v Českém Těšíně

Výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Lukáš Pinkava, Jiří Kohut st.

 
 

2015

 

23.11. v 16h Technická pomoc, čepání vody

Naší jednotce byl vyhlášen po 16h výjezd na čerpání vody u stadionu na Frydecké v Českém Těšíně (opět a znovu dělal problém rybníček, který je v parku v blízkosti stadionu )

Výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Marek Puška, Pavel Hála, Pavla Pinkavová

 

20.11. v 18:10 Taktické cvičení okrsku - Záchrana osob a zvířat z vody - velka plocha

Cca v 18:10 byl vyhlášen naší jednotce poplach v rámci taktického cvičení celého okrsku Český Těšín. Jednalo se o vyhledávaní celkem tří osob u přehrady Hrabina. Jednotky si rozdělily úkoly, část udělala osvětlení a stanoviště, další skupina se vydala hledat utonulého ve vodě, a další dvě skupiny měli najít zraněné osoby v okolí obou břehů přehrady, tedy v lesích, za tmy a těžkém terénu (počasí taky nebylo nejpříjemnější). Naše jednotka spolupracovala v prohledávání terénu pomocí rojnice hlavně s JPO Horní Žukov a JPO Chotěbuz. Zraněnou osobu se podařilo najít, ošetřit ( byla v bezvědomí a měla zlomenou holení kost), následně se pomocí nosítek přenesla na stanoviště a předala k odborné zdravotnické péči. Další skupiny jednotek, jednak na druhém břehu přehrady i na vodě byli také úspěšní a zvládli najít a ošetřit hledané osoby osoby. A tak po cca hodině a půl bylo cvičení zdárně ukončeno, vše bylo zakončeno shrnutím a diskuzí, co se dělalo dobře a kde byli rezervy, případně chybičky.

Cvičení se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Jiří Kohut st., Jiří Kohut ml., Michael Plaček

 

3.11. v 17h Taktické cvičení - Záchrana osob, zraněný dřevorubec

Po 17h byl vyhlášen výjezd jednotky v rámci taktického cvičení. Jednalo se o záchranu osoby - zraněný dřevorubec v nepřípustném terénu. Cvičení proběhlo za spolupráce jednotky HZS MSK stanice Český Těšín. Zraněná osoba, která se nacházela na kopci v lese (nad kovárnou), se ošetřila (poranění nohy aj.) a následně přenesla pomocí vakuových nosítek dolů, kde se "předala"  zdravotníkům. 

Cvičení se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Ivan Kohut, Jiří Kohut st., Jiří Kohut ml., Tomáš Walach

 

3.9. ráno Požár, dopravní prostředek

Na silnici směrem z Českého Těšína na Havířov, u hospody Monaco byl nahlášen požár autobusu. Po příjezdu naší jednotky už měla profesionální jednotka vše pod kontrolou.

Výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Tomáš Walach, Pavel Hála, Lukáš Pinkava, Pavla Pinkavová

 

19.8. odpoledne Odstranění nebezpečných stavů - větev na drátech el. vedení

Ve Stanislavicích na ulici Dvorská spadla hrubší větev na dráty el. vedení, po příjezdu se motorovou pilou větev postupně odstranila, na místo přijela i jednotka HZS z Č. Těšína.

Výjezdu se zúčastnili: Marek Martynek, Pavel Hála, Lukáš Pinkava, Pavla Pinkavová, Jiří Kohut st.

 

9.8. odpoledne Technická pomoc - náhrada nefunkčního zařízení

Jednalo se o technickou pomoc při zalévání porostu na Frydecké

Výjezdu se zúčastnili: Marek Martynek, Pavla Pinkavová, Lukáš Pinkava, Pavel Hála

 

8.7. dopoledne Technická pomoc- spadlý strom

Nevyjetí - důvod závada na autě

 

2014

 
2.9. dopoledne Čerpání vody-
Všechny jednotky sborů z okrsku se měly dostavit ke stadionu Frýdecká v Č.T. k rybníku, bylo potřeba odčerpávat vodu.
Výjezdu se zúčastnili: Marek Martynek, Pavel Hála, Marek Puška
 
 
2.9.  7:40h Požár lesního porostu / spadly strom na el. vedení-
Byl "písknut" výjezd - bohužel vlivem pracovního dne a ráno vyjel jen jeden náš hasič(strojník) a dojel na místo - u klempířství ve Stanislavicích, kde už zasahovali HZS MSK. Vypla se elektrika,požár se ihned dostal pod kontrolu, uklidil se spadlý strom a zajistilo se místo z bezpečnostního hlediska pro obnovu elektriky.
Výjezdu se zůčastnil: Pavel Hála
 
 
16.5. 10:28h Technická pomoc, odstranění nebezpečných stavů vlivem povodňové situace -
Družstvo 1+2 vyjelo znovu na náměstí Č. T. Znovu ve spolupráci s ostatními jednotkami se něco napytlovalo, postavilo. Začalo se i čerpat v některých sklepech, Olše sice klesala, ale problémem začaly být menší toky a ucpané kanaly. Následně spadlo na několik místech města pár stromů (ulice Karvinská, u zimního stadionu, v okolí hřbitova), některé se přímo nevyvrátili ale museli se ořezat. Naše jednotka se vrátila na základnu cca v 17:30.
Výjezdu se zúčastnili: Marek Martynek, Pavel Hála, Jiří Kohut st
 
 
 
15.5. 3:19h Technická pomoc,  odstranění překážek, strom přes cestu-
Družstvo nestačilo ještě uklidit po příjezdu z povodní, a už muselo znovu vyjíždět, tentokrát se jednalo o spadnutý strom na cestě směrem na Albrechtice, v kopci  v lese u bučiny. Výhoda byla, že nový výjezd, díky setrvání a úklidu auta na základně z minulého výjezdu, byl opravdu velmi rychlý. Znovu tedy vyjelo družstvo 1+3. Po příjezdu na místo, jsme zjistili, že strom je přes půl cesty, která tím pádem byla průjezdná jedním jízdním pruhem. Označili jsme místo a začali jsme řezat a odklízet strom z komunikace. Během toho přijela profesionální jednotka z Českého Těšína, ta nám pomohla s úklidem. Návrat na základnu byl v 3:50h. 
Výjezdu se zúčastnili: Marek Martynek, Pavel Hála, Michael Plaček, Jiří Kohut st.

 

 

15.5. 23:07h Technická pomoc, odstranění nebezpečných stavů, řešení povodňové situace, byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity na řece Olši-

Družstvo 1+3 vyjelo směr náměstí Č.Těšína, kde byla základna pro rozdělování úkolů a porady, sídlil tam i krizový štáb a povodňová komise. Dováželi se hotové pytle + se pytlovali nové. Za spolupráce s profesionálními hasičemi a dalšími dobrovolnými jednotkami z okrsku Český Těšín jsme také stavěli hráze na určených místech, apod.  Příjezd na základnu byl cca ve 3:00h. 
Výjezdu se zúčastnili: Marek Martynek, Pavel Hála, Michael Plaček, Jiří Kohut st.
 
 
 
 

5.4. Cvičení v Chotěbuzi -

Ráno se naše výjezdová jednotka vydala do Chotěbuze do areálu krytu, kde bylo domluvené cvičení pro dobrovolné hasiče z okrsku Český Těšín,profesionální hasiče z Karviné a Českého Těšína a kolegy z Polska. Jednalo se o několik stanovišť, které musela každá jednotka projít. Základy práce na laně, základy zásady při stavění protipovodňové hráze z pytlů a plnění pytlů, zásady při hašení z žebříků (lezení s hadicí po něm) , zdravověda, a pohyb v zakouřené místnosti a nalezení v ní osoby.  Pár fotek ve fotogalerii plattini.rajce.idnes.cz/5.4._Vyjezdova_jednotka_cviceni_Chotebuz_kryt/

Výjezdu se zúčastnily: Marek Martynek, Marek Puška, Pavel Hála, Jiří Kohut ml, Lukáš Pinkava

 

 

2013

 

21.12. Námětové cvičení pro okrsek Český Těšín  -

Na 10h se jednotky dobrovolných hasičů okrsku Č.T. + dvě jednotky z polska + profesionální hasiči z Č.T. sjeli do mistřovic na farmu Kotajného kvůli cvičení.  Námětem bylo vyproštění člověka z traktoru s využitím pevné páteřní desky . Dále snesení člověka z vyhlídkové věže farmy po točivých úzkých schodech za pomocí vakuové matrace a transportních nosítek tzv. "sání" neboli závěsné vany. Každá jednotka si vše vyzkoušela. Potom se všichni přesunuli k výkladu jak postupovat při požáru fotovoltaických elektráren - které na této farmě jsou. Vyhodnocení a připomínky cvičení proběhlo ve zbrojnici v Mistřovicích, kde bylo i bohaté občerstvení.   ( pár fotek jsou ve fotogalerii plattini.rajce.idnes.cz/21.12._2013_Nametove_cviceni_pro_okrsek_Cesky_Tesin_v_Mistrovicich/)

výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Marek Puška, Jiří Kohut ml., Michael Plaček

 

 

17.10.  Cvičení Integrovaného záchranného systému - v 8h vyhlášen simulovaný požár venkovní sondy podzemního zásobníku plynu na okraji Českého Těšína.

Naše jednotka měla společně s dalšími dobrovolnými jednotkami zajistit ochlazování blízkého lesního porostu. Profesionální jednotky HZS na vzdálenost cca 3 km vedly vedení hadic o průměru 150 mm sloužící pro paralélní zapojení tří velkokapacitních čerpadel  vody Somati - toto se ještě v ČR nezkoušelo, Somati se totiž dosud v ČR používaly při odčerpávání povodňově vody, nikdy ne k hašení. Šlo o to, dopravit velké množství vody na místo požáru k jeho uhašení a ochlazování plynárenské technologie, což se hasičům povedlo

Cvičení se zúčastnilo deset jednotek profesionálních (HZS MSK) a dobrovolných hasičů, Policie ČR, Městská policie Český Těšín, báňská záchranná služba i ze slovenských Malacek a pracovníci plynárenských firem

výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Michael Plaček, Jiří Kohut st.

více(foto, video)  na odkaze: https://www.pozary.cz/clanek/69664-zapojeni-tri-velkokapacitnich-cerpadel-u-nas-vyzkouseli-hasici-poprve-simulovali-pozar-sondy-zasobniku-plynu/

 

2012

 

28.10. Taktické cvičení okrsku Č.T. - v 17h byl vyhlášen poplach - požár skládky pneumatik u bývalého kravína v Horním Žukově. Naše jednotka se měla podílet s několika dalšími jednotkami na dálkové přepravě vody od rybníku k požáru ,což bylo cca 500 m , vedení vedlo převážně zasněženým polem ,kde auta nemohli dojet neboť by ve sněhu zapadli, což  vše zpomalovalo... na dopravní vedení bylo použito cca 30 hadic a tři PS 12. Voda sloužila k ochlazování okolních objektů požáru. Samotný požár hasili HZS Český Těšín se zbývajícími jednotkami SDH, pěnou. Cvičení se zůčastnili i kolegové z Polska.

výjezdu se zúčastnil: Marek Martynek, Pavel Hála, Marek Puška, Jiří Kohut ml., Michael Plaček

 

22.10. Požár - V cca 20:30h ohlášen. Účast při likvidaci požáru chatky v naší vesnici na ulici Dvorská, místními nazvané tzv. kamionka ( v lese).  Po příjezdu naší jednotky byl už požár v 3-4 fázi , na místě už zasahovali profesionální hasiči a SDH Č.T.Mosty. Dodali jsme Mostům elektrocentrálu na kterou si napojily světla. Poté se naši připojili k likvidaci požáru , která probíhala tak, že  za průběžného hašení se vytahoval "bordel" z prostoru pod základy chatky(stála na takových ocelových "nohách") a pak se postupně likvidoval doutnající materiál. Zásah byl ukončen po 23. hodině. Jedna z možných příčin mohla být ta, že se tam topilo dieselovým buferem a od toho to mohlo chytit.

výjezdu se zúčastnil: Tomáš Duda, Jiří Kohut ml., Jiří Kohut st., Jan Kusyn, Pavel Hála, Marek Puška, Marek Martynek (přijel z práce )

 

 

23.3. Požár:  V Těrlicku, v sousední obci Stanislavic vznikl požár seníku. Šest jednotek nechalo nakonec kontrolovaně shořet celý seník. Naše jednotka byla zavolána večer na místo, kvůli hlídání požářiště.

více info na :

https://www.pozary.cz/clanek/53359-v-terlicku-se-nechava-dohoret-velky-senik/

 

 

2010

 

2.9. Požár:  Účast při likvidaci požáru chatky v naší vesnici, výjezdu se z našich chlapů zúčastnili : Marek Martynek, Jan Stoklasa, Jiří Kohut st. , Jiří Kohut ml., Marek Puška, Jan Kusyn, František Glombek ml., Michael Plaček, více podrobností a fotky na odkaze:

https://www.pozary.cz/clanek/25564-ohen-zpusobil-seniorum-na-chate-na-tesinsku-skodu-za-milion/

 

 

16. 5. -21.5Povodně: __ V neděli řeka Olše dosáhla ve večerních hodinách dokonce 3. SPA. Naše výjezdová jednotka dostala pokyn cca po 20h, aby přijela na zimní stadion do Českého Těšína – zimní stadion sloužil jako základna po celý následující týden. V tento den jsme se dostaly k podjezdu u jatek, kde se čerpala voda ať mohou projet auta, poté jsme pytlovaly v zimáku, příjezd byl po 1h ranní. A v pondělí v půl 6h ráno jsme vyjížděli znovu – znovu se čerpala voda u jatek. Poté jsme pytlovali, rozváželi pytle, stavěli hráze či přemisťovali a upravovali poničené nebo už zatopené hráze. Příjezd byl ve večerních hodinách. 


Pospali jsme a v úterý o půl 6 ráno jsme vyjížděli znovu, v tento den jsme převážně pytlovali a rozváželi pytle, přijela i Tatra z Hlučína naložená plná pytlů- tak jsme ji vyložili. Domů jsme přijeli znovu večer a ve středu ráno jsme jeli znovu na zimák, pytle se pomalu sváželi z města zpátky, neboť už nehrozilo nebezpečí, a bylo je potřeba naukládat na hromadu všechny , což byla naše dopolední náplň. Odpoledne jsme jeli čerpat vodu k stadionu na Frýdecké, a tam jsme byli až do večera. Ve čvrtek ráno se jelo znovu ke stadiónu čerpat, odpoledne nám však mašina odešla a tak jsme jeli domů.

V pátek jsme vyjeli před 8h ranní naposled, odčerpávala se voda ze sklepů a z vytvořených lagun na polích, k naši zbrojnici jsme se vrátili odpoledne. Vše jsme uklidili, vyčistili a dali jsme se do opravy mašinu. Některé JSDH, však pokračovaly v čerpání i o víkendu. Po celý týden jsme se stravovali v Domově důchodců, čímž bych chtěl poděkovat za vstřícnost personálu – chutnalo nám. Snad nejen já , jsem si všiml , že celý okrsek JSDH Českého Těšína spolu s profíkama HZS, ale i Městská a Státní Policie dokáže spolupracovat na dobré úrovni. Také firma A.S.A. nám hodně všem pomohla. Závěrem bych chtěl poděkovat všem kteří to vydrželi po celý týden, a vzhledem, že píšu hlavně o nás – tak hlavně našim chlapům kteří, neměli moc možností se vystřídat – snad jsme udělali radost, i přes mnohé problémy, našemu veliteli.

Výjezdů k povodním se zúčastnili : Marek Martynek, Jaromír Anděl, František Glombek ml. , Marek Puška, Jaromír Glac, Jiří Kohut st., Jiří Kohut ml., Ivan Kohut, Michael Plaček

Více info o situaci na odkazu:

https://www.tvportaly.cz/cesky-tesin/14895-aktualni-povodnova-situace-v-ceskem-tesine

 

 

 

2005

 

24.8. Povodně:  Ve středu dopoledne Český Těšín a blízké okolí zasáhla náhlá povodňová vlna.K zásahu byla povolaná i naše jednotka.Nejprve jsme byli povoláni k pracovnímu úřadu,kde byly zatopené sklepy.Po chvíli nás ale velitel zásahu přeměroval do Svibice,kde v tu chvíli voda kulminovala.Po vyčerpání sklepu na dopravním oddělení městského úřadu,jsme se přemístili o kousek dále k vyčerpávání sklepu rodinného domu.Poté jsme se přemístili na nábřeží míru,kde jsme odčerpávali společne s jednotkama profíků i dobrovolných až do tmy.Po večeři jsem se přemístili do Chotěbuze,kde jsme spolu s jednotkami Ligoty a Žukova odčerpávali až do ranních hodin vodu z laguny.Domů jsme se dostali až další den v půl šesté...

Výjezdu se zúčastnili: Jaromír Glac, Radek Chmiel, Tomáš Kotapka, Andrzej Glac a Pavel Ožana.

 

jedna z fotek přibližující to , jak to vypadalo...